Atskats: SkeptiCafe #1

Kā pāris nedēļas iepriekš publiskajā telpā izziņojām, pirms nedēļas, 17.janvārī, bārā Greenwood notika pirmais Rīgas un Latvijas skeptiķu pasākums SkeptiCafe (idejiski aizgūts no Skeptics in the Pub).

Neilgi pirms pasākuma nopratām, ka atsaucība būs vērā ņemama, un kosmosa raidītās enerģētiskās priekšnojautas (vai varbūt tas bija pasākumam pieteikušos skaits Facebook lapā?) attaisnojās – vakars bija apmeklēts ļoti kuplā skaitā, piesaistot vairāk kā 50 vietējos skeptiķus, kritiski un racionāli domājošos vai vienkārši ieinteresētos. Bija prieks novērot, ka daudzi, tikko ieradušies, uzreiz pasākumā sastapa pazīstamas sejas. Acīmredzot publika, kas atbalsta skepticismu un racionālu domāšanu, nebūt nav tik sadrumstalota, kā iepriekš šķita. 

Veselīgas šaubas par pasaules galu

Pasākumu sākām ar SkeptiCafe organizatoru Signes un Edgara uzstāšanos par tēmu „Kādēļ šaubīties ir veselīgi?”, kurā aplūkojām vairākus Latvijā izplatītus ar ezotēriku un pseidozinātni saistītus tematus. Pieminējām astroloģiju, āderes, alternatīvo „medicīnu”, auras un citus fenomenus. Prezentācijas mērķis bija ilustrēt Latvijā izplatītākos ezotēriskos uzskatus un „izgaismot” ar tiem saistītās kritiskās domāšanas kļūmes, kā arī pastāstīt, kas ir skepticisms un kā tas izpaužas ikdienā. Ar gandarījumu varam teikt, ka šo mērķi sasniedzām; tomēr, protams, nekas nav ideāls – piefiksējām arī dažus prezentācijas aspektus un sarunas virzienus, pie kuriem, gatavojot nākamo SkeptiCafe, piestrādāsim vairāk, piemēram, sīkāku konkrēta maldīga uzskata iztirzāšanu un tā vispusīgu atspēkojumu.

Otru uzstāšanos „Ak, šie pasaules gali!” sniedza astronoms, LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktors un žurnāla Terra 2.0 galvenais redaktors, Ilgonis Vilks. Droši varam apgalvot, ka šī prezentācija guva nedalītu atzinību un klausītāju atsaucību. Ilgonis apskatīja dažnedažādus tālākā un nesenākā pagātnē pareģotos pasaules galus, tai skaitā uz 2012. gadu attiecinātos, — sākot ar ļaunu nodomu piedēvēšanu mūsu Visuma nostūri apciemojošām komētām līdz kārtējā seno maiju kalendāra cikla beigām 21. decembrī, kas, kā izrādās, saskaņā ar pašu maiju tradīcijām gaidāmas nevis ar ko šaušalīgu, bet drīzāk lielām svinībām. Papildu informāciju par Ilgoņa apskatīto var smelties viņa nesen publicētajā žurnāla Terra 2.0 rakstā.

Saistošas sarunas skeptiķiem

Sarunās, kas aizsākās pēc prezentācijām, pārrunājām vairākus tematus, piemēram, skepticismam pārmesto dogmatismu un „otras puses” viedokļa noniecināšanu, pierādījumu nastas principu, zināšanu un zinātniskās metodes jēdzienus u.c. Raisījās arī diskusijas par skepticisma praktizēšanu kā tādu – kā pareizi pasniegt argumentus, cik tolerantiem vai uzbrūkošiem jābūt; šajā jautājumā viedokļi dalījās. Kā jau katrā kustībā, kurā daudziem indivīdiem ir viedoklis ne tikai par mērķi, bet arī līdzekļiem, uzskatu daudzveidība ir tikai apsveicama, un mēs ceram, ka ikviens Latvijas skeptiķis jau pavisam drīz varēs vieglāk atrast piemērotāko veidu, kā izteikties par sev svarīgām tēmām.

Jāatzīst, ka brīžiem debates norisinājās diezgan haotiski, tādēļ nākamreiz centīsimies tās moderēt veiksmīgāk, konsekventi pielietojot mikrofonu. Tāpat manījām, ka diezgan skaļā mūzika pēc diskusijām traucēja turpmākām sarunām. Nākamreiz šādus traucēkļus novērsīsim. Daži ierosināja, ka nepieciešamas lielākas telpas, taču vismaz februārī joprojām būsim sastopami Greenwood.

Kas tālāk?

Runājot par nākamo pasākumu, precīzu datumu vēl nevaram izziņot, bet pagaidām varam apsolīt, ka centīsimies pasākumu izkārtot trešdienā vai ceturtdienā. Starp citu, drīzumā varēsiet šeit atrast vairāk fotogrāfiju no pasākuma, tāpat kā pirmos informācijas krikumus par februāra otrajā pusē iecerēto SkeptiCafe #2!

Organizatoru vārdā – sirsnīgs paldies visiem par ierašanos, klausīšanos un dalību! Tāpat paldies arī tiem, kuri nevarēja ierasties uz pirmo pasākumu, taču izrādīja interesi un mūs atbalstīja. Pirmo sniega piku kopā esam uzvēluši; tagad atliek vien to noripināt pa nogāzi, lai izveidotu pamatīgu lavīnu, kas sapurinātu Latvijas apsūbējušo sabiedrisko telpu asākai, kritiskākai un ikdienā racionālai domāšanai!

3 thoughts on “Atskats: SkeptiCafe #1”

  1. Ceru, ka kaut kad nākotnē būs ne tikai pasākuma audio, bet arī video ieraksts. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *