timthumb
Derens Brauns (Derren Brown)

(1971)

 “Tāpat, kā ļoti inteliģents un uzmanīgs skatītājs iekritīs uz labi izpildītu burvju triku, “skeptisks'” apmeklētājs
visticamāk noticēs medijam, ja vien nezinās tā profesionālos trikus un tehnikas.”

Britu iluzionists un mentālists, kurš bez kādām pārdabiskām spējām televīzijas ekrānā un uz skatuves atkārtojis trikus, kas parasti atrodami mediju repertuārā. Derens Brauns savos darbos pauž skeptisku un kritisku attieksmi pret paranormāliem fenomeniem un cilvēkiem, kuri apgalvo, ka viņiem piemīt pārdabiskas spējas.

Pasaules slavu Brauns izpelnījās ar 2000. gada TV šovu “Prāta kontrole” (Mind Control), kurā demonstrēja šķietamas spējas lasīt citu domas. 2003. gadā tam sekoja pretrunīgi vērtētais tiešraides šovs “Krievu rulete” (Russian Roullete), kurā burvju mākslinieks ar “domu lasīšanas” palīdzību uzminēja, kurā no revolvera kambariem ielādēta patrona. Sekojošajos divos šovos Derens Brauns pievērsās paranormālām tēmām — 2004. gadā dienasgaismu ieraudzīja šovs “Seanss” (Séance), kurā Brauns “labākajās” spiritistu tradīcijās pārliecināja studentu grupu, ka viņi kontaktējušies ar kādas Džeinas garu; 2005. gadā Brauns devās uz ASV, kur filmēja šovu “Mesija” (Messiah). Šova piecās sērijās Brauns pārliecināja kādas garīgo mediju skolas audzēkņus un pasniedzējus par savām medija spējām, šķietami noteica precīzu medicīnisku diagnozi ar viena pieskāriena palīdzību, demonstrēja spēju ierakstīt cilvēku sapņus, kontaktējās ar mirušo gariem un pievērsa kristietībai ar „Svētā Gara” pieskārienu.

2010. gadā Derens Brauns pievērsās pārdabisku fenomentu pētniecībai dokumentālo filmu sērijā “Derens Brauns izmeklē” (Derren Brown Investigates). Viņa uzmanību izpelnījies vīrs, kurš apgalvo, ka spējot sarunāties ar mirušajiem; spoku mednieks; un personības pilnveidošanas skola, kas māca redzēt bez acu palīdzības.

Ar saviem televīzijas raidījumiem un izrādēm Derens Brauns turpina demonstrēt, ka praktiski viss, ko rāda mediji un gaišreģi, ir atkārtojams, izmantojot iluzionistu trikus. Tāpat kā citi burvju mākslinieki, piemēram, Džeimss Randi, Pens un Tellers vai Henrijs Hudīni pirms viņiem, Brauns demonstrē un atklāj metodes, ar kuru palīdzību viltus mediji un gaišreģi krāpj ne pārāk kritiski domājošus līdzcilvēkus. Pie jau pieminētajiem televīzijas šoviem jāatzīmē arī Derena Brauna grāmata “Prāta triki” (Tricks of the Mind), kurā iluzionists detalizēti iztirzā šos jautājumus.


Raksta autors: Matīss Sīlis.