Randi

Džeimss Randi (James Randi)

(1921)

“Pastāv skaidra atšķirība starp atvērtu prātu un caurumu galvā, pa kuru noplūst jūsu smadzenes.”

“Burvju mākslinieks vai krāpnieks ir labs informācijas piegādātājs. Viņš sniedz daudz datu. Ar mājieniem vai tiešiem apgalvojumiem, taču šie dati ir nepatiesi. Zinātnieki nav pieraduši pie šāda scenārija. Elektrons vai galaktika nav nedz nepastāvīgi, nedz maldīgi; taču cilvēks var būt viens no abiem vai abi reizē.”

Amerikāņu burvju mākslinieks, Džeimsa Randi Izglītības fonda dibinātājs un Miljons Dolāru Izaicinājuma autors, kurš daudzus gadus aktīvi darbojies pārdabisko spēju pētniecībā. Būdams profesionāls un atzīts burvju mākslinieks, Randi labi orientējas trikos, kurus mēdz izmantot viltvārži, kuri apgalvo, ka viņiem piemīt pārdabiskas spējas. Pēc savas profesionālās karjeras pabeigšanas Džeimss Randi pievērsās šo krāpnieku atmaskošanai.

Džeimsu Randi var dēvēt par “atmaskotāju” vai “skeptisko izmeklētāju” — cilvēku, kurš, izmantojot skepticismu un kritisko domāšanu, analizē šķietami pārdabiskus fenomenus. Divdesmitā gadsimta septiņdesmitajos gados Randi publiski izaicināja Uri Gelleru, kurš apgalvoja, ka viņam piemīt pārdabiskas spējas. Randi spēja Gellera demonstrācijas, kas pat zinātniekiem bija likušas piedēvēt viņam pārdabiskas spējas, ne tikai izskaidrot, bet arī atkārtot bez pārdabisku spēku palīdzības.

1981. gadā divi Džeimsa Randi mācekļi, izliekoties par medijiem, piedalījās zinātniskā pētījumā Vašingtona Universitātē (Sentluisa, ASV) un pārliecināja zinātnieku grupu, ka viņiem piemīt pārdabiskas spējas. Pēc tam, kad Randi mācekļi paziņoja, ka nekādas īpašas spējas viņiem nepiemīt un viņi izmantojuši vienkāršus trikus, tapa skaidrs, ka parapsiholoģijas pētījumu protokoli bijuši nepilnīgi. Šī, tā dēvētā projekta “Alfa” dēļ kļuva skaidrs, ka parapsiholoģijas pētījumu sagatavošanā un novērošanā jāiesaista burvju mākslas speciālisti.

1986. gadā Džeimss Randi atmaskoja amerikāņu evaņģēlistu un ticības dziednieku Peteru Popovu, kurš, kā izrādījās, saņēma informāciju nevis no Dieva, bet no savas sievas, kura izmantoja radio raidītāju.

Randi ir veiksmīgi demonstrējis preses nekritisko attieksmi pret garu medijiem. 1988. gadā viņš uztrenēja kādu jaunu mākslinieku Hosē Alvarezu , lai viņš spētu izlikties par čeneleri Karlosu, gūstot plašu publicitāti un panākumus. Masu mediji Austrālijā, kur tika organizēta šī “krāpšana”, nemaz nepacentās pārbaudīt Karlosa biogrāfiju un apgalvojumu pamatotību. Tā vietā nekritiski tika pārpublicēta Karlosa menedžera sniegtā informācija.

Džeimsa Randi burvju mākslinieka pieredze palīdzējusi viņam izskaidrot arī psihisko ķirurgu darbību — Randi ir televīzijā veiksmīgi imitējis šo ķirurgu “operācijas”.

Pēc vairāku gadu desmitu “atmaskojošās” darbības Randi nonāca pie secinājuma, ka viņam nav pa spēkam dzīties pakaļ visiem viltvāržiem un izveidoja Miljons Dolāru Izaicinājumu (MDI) – piedāvājumu izmaksāt vienu miljonu dolāru jebkuram, kurš spēs pierādīt pārdabiskas spējas kontrolētos apstākļos. MDI ļāvis Randi mest izaicinājumu pašiem medijiem pierādīt savas spējas — katrs, kurš apgalvo, ka spēj izdarīt kaut ko pārdabisku, tiek laipni aicināts to pierādīt un saņemt vienu miljonu ASV dolāru.

Džeimss Randi gadiem veicis skepticisma “netīro darbu”, uzbrūkot tiem, ko uzskatījis par meļiem, krāpniekiem un tumsonības izplatītājiem, par to izpelnoties kritiku par iedomību, viszinību un agresiju. Taču viņa Miljons Dolāru Izaicinājums ir uzlicis pierādījumu nastu uz to pleciem, kuri pretendē uz pārdabiskām spējām. Šis miljons dolāru joprojām gaida.


Raksta autors: Matīss Sīlis