Patiesība par vakcināciju

Šajā nedēļā Eiropas valstīs notiek ikgadējā Imunizācijas nedēļa. Ceturtdien, 27. aprīlī, Rīgā notiks neformāls pasākums ”Patiesība par vakcināciju”, kurā varēs uzzināt, kas ir vakcinācija, vai un kāpēc tā ir nepieciešama. Pasākums sāksies plkst. 19.00 bārā Follow the Rabbit, Vecpilsētas ielā 19.

Gandrīz visiem vecākiem pienāk brīdis, kad jāizvēlas, vai savus bērnus vakcinēt. Interneta forumos diskusijas mēdz būt asas – emocijas reizēm ņem virsroku pār faktiem. Apkārt klīst dažādas baumas un pastāv atšķirīgi viedokļi, vai bērni būtu jāvakcinē, vai nepieciešamas visas vakcīnas un vai pēc tāda grafika, kā norādīts.

Tajā pašā laikā šobrīd Eiropa piedzīvo masalu uzliesmojumu, kurā vainojama vakcinācijas neveikšana. http://www.bbc.co.uk/news/health-39419976
Iestājoties siltajam laikam, rodas jautājums par ērču encefalīta vakcīnas nepieciešamību.

Pasākumā uzzināsim par vakcīnkontrolējamām infekcijas slimībām, vakcīnu veidiem un sastāvu, par to, vai vakcīnas var būt bīstamas, un kādas var būt reakcijas pēc vakcinācijas. Uzzināsim arī to, kas ir kolektīvā imunitāte, kāpēc vakcinācija jāveic jau zīdaiņa vecumā un kāpēc nepieciešama revakcinācija.
Pēc prezentācijām, kā parasti, notiks diskusija, kuras laikā varēsiet saņemt atbildes uz saviem jautājumiem.

Par šiem jautājumiem runās:

Dr. Liene Čupāne, RSU Pediatrijas katedras docente, BKUS infektoloģe
Dr. med. Aigars Reinis, RSU Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras docents

Šo pasākumu rīkojam saistībā ar Eiropas imunizācijas nedēļu un sadarbībā ar Latvijas Medicīnas studentu asociāciju.

Šeit anonīmi var uzdot jautājumus ekspertiem jau iepriekš šeit:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdMwZJwEsOLDjLoNTumSESlYonsmMli8p0Q15MYptAj0R0V7w/viewform?c=0&w=1&usp=send_form

Kur?
Bārā ‘Follow the Rabbit’, Vecpilsētas ielā 19

Kad?
Ceturtdien, 27.aprīlī 19:00-21:00

Ieeja, kā parasti, bez maksas. Nāc un ņem līdzi draugus!

Placebo un retorika – SkeptiCafe izģērbj alternatīvo medicīnu

Uzreiz pēc Zinātnes gājiena 22.aprīlī tiekamies SkeptiCafe ar lieliskiem runātājiem par alternatīvo medicīnu un placebo.

Kā sauc alternatīvo medicīnu, kuras efektivitāte ir pierādīta? Par medicīnu.

Vai tas nozīmē, ka varam pilnībā ignorēt, ko dara alternatīvās medicīnas praktizētāji? Vai pietiks ar to, ka cilvēkiem stāstīsim, kas ir placebo efekts, kas ir regression to the mean, un ka medicīnas efektivitāte jāmēra pret labāko pieejamo medicīnisko līdzekli? Nez vai.

Par ētiskiem apsvērumiem placebo efekta izmantošanā gan medicīnā, gan alternatīvajā medicīnā, un par alternatīvās medicīnas praktizētāju piekopto retoriku mums pastāstīs:

SIGNE MEŽINSKA, bioētikas eksperte, LU pasniedzēja
Placebo medicīnā – laba darīšana vai neētiska prakse?
Lai gan visbiežāk par placebo medicīnas ētikā diskutē zāļu klīnisko pētījumu kontekstā, placebo tiek lietots arī ārstniecībā. Arī diskutējot par alternatīvo un komplementāro medicīnu bieži tiek lietots arguments, ka pat tad, ja šo metožu iedarbība ir tikai placebo efekts, tas nekaitē un dara labu pacientam. Vai ir ētiski nozīmēt placebo, zinot, ka tam nebūs ķīmiskas vai fiziskas iedarbības, bet cerot uz psiholoģisku efektu? Vai placebo lietošana ir pacienta maldināšana? Vai ir situācijas, kurās placebo lietošana ārstniecībā ir pieļaujama?

IVARS NEIDERS, bioētikas un pētniecības ētikas pētnieks, RSU pasniedzējs
Ko sola šarlatāns? Piezīmes par alternatīvajā medicīnā lietoto retoriku.
Osteopāti, homeopāti, Baha ziedu terapeiti u.c. tā saucamo alternatīvo ārstniecības metožu praktizētāji mums sola dažādus labumus. Kāpēc daudziem cilvēkiem šie solījumi šķiet ticami un kas tiem kopīgs ar horoskopiem?

Kur?
Bārā Follow the Rabbit, Vecpilsētas ielā 19

Kad?
Sestdien, 22.aprīlī 16:00-19:00

Ieeja, kā vienmēr, bez maksas. Nāc un ņem līdzi citus zinātnes draugus!

Info par zinātnes gājienu, kurš notiks tieši pirms SkeptiCafe atrodama šeit.

Zinātnes gājiens Rīgā

22. aprīlī, vairāk kā 500 vietās pasaulē notiks zinātnes gājieni (March for Science), kas uzsvērs zinātnes netasveramo lomu mūsdienu sabiedrībā. Zinātnes gājiens Rīgā būs viens no tiem. Gājiens sāksies plkst. 15.00 pretī Latvijas Universitātes galvenajai ēkai un beigsies pie Rīgas Tehniskās Universitātes.

GĀJIENA MARŠUTS

15:00  – gājiena organizatoru uzruna pretī LU ēkai, Raiņa blv. 19
15:05  – sākas gājiens.

  1. Pietura – Brīvības piemineklis. Pieminēsim to, ka Satversmes preambulā blakus latviskajai dzīvesziņai, diemžēl nav uzsvērta “pierādījumos balstīta politika” kā viena no vērtībām.
  2. Pietura – Izglītības un zinātnes ministrija. Uzstāsim par to, ka kritisko domāšanu vajadzētu attīstīt jau no pirmajām klasēm.
  3. Pietura – Saeima. Atgādināsim, ka “Dūklava suņa” labsajūta neaizstāj zinātniskus pētījumus.
  4. Pietura –  Rīgas Dome. Uzsvērsim, ka ar it kā zinātniski skanošo “nano ūdeni,” korupciju nenomazgāt.

KĀDĒĻ NOTIKS ZINĀTNES GĀJIENS RĪGĀ?

Lai parādītu, ka Latvijā mīt cilvēki, kuriem rūp zinātne un kritiskā domāšana. Laikmetā, kad sabiedrību maldina nepatiesas ziņas un kad pasaules ietekmīgākie politiķi spēj melus pasniegt kā patiesību ir, jo īpaši, svarīgi domāt kritiski un tādā veidā nošķirt maldus no patiesības. Zinātnes gājiens Rīgā notiks, lai parādītu, ka kritiskā domāšana ir vērtība un, lai atgādinātu, ka tai ir praktiska un neatsverama loma stipras sabiedrības veidošanā.

KAS RĪKO ZINĀTNES GĀJIENU RĪGĀ?

Zinātnes gājienu Rīgā organizē Skeptiskā Biedrība, kura jau vairāk kā piecus gadus, caur savu projektu SkeptiCafe, regulāri organizē populārzinātniskus pasākumus Rīgā, kuros zinātnieki un zinātnes atbalstītāji skaidro zinātniskus atklājumus un pasniedz kritisko domāšanu pārējai sabiedrībai.

KĀDI IR ZINĀTNES GĀJIENA RĪGĀ MĒRĶI?

1) Izrādīt atbalstu zinātniekiem. Vēlamies, lai zinātnieki, var brīvi pasniegt savus ieskatus neatkarīgi no tā, kurām politiskajām interesēm šie ieskati ir vai nav izdevīgi. Mēs uzskatām, ka patiess situācijas attēlojums par sabiedrībā, dabā vai pasaulē notiekošo ir svarīgāks par attēlojumu, kāds ir izdevīgs pie varas esošiem politiskiem spēkiem.

2) Iestāties par atvērtu un cilvēkiem pieejamu zinātni. Zinātne ir process, kas paplašina mūsu redzesloku un izpratni par pasauli. Vēlamies, lai ieskati, ko zinātne sniedz būtu pieejami un saprotami visiem.

3) Nostiprināt zinātni kā demokrātisku vērtību. Zinātne rada biznesa inovācijas, rosina kritisko domāšanu, godīgu un objektīvu faktu izvērtēšanu, attīsta medicīnu un tādā veidā atbalsta mūsu visu labklājību. Pulcējoties zinātnes gājienā Rīgā mēs sakām: Zinātne un kritiskā domāšana ir stipras demokrātijas stūrakmens.

Pēc gājiena, plkst. 16.00 notiks SkeptiCafe par kuru vairāk uzzināt var šeit.

Sekot līdzi gājiena jaunumiem var šajā Facebook pasākuma lapā.

March for Science mājaslapa.

Biedrības rekvizīti ziedojumiem:
PAR SKEPTISKU, KRITISKU UN RACIONĀLU DOMĀŠANU 42 Biedrība
Reģ. nr. 40008189555
LV23HABA0551032911412

 

Skepticisms uz šķīvja

Vai glutēns ir ļaunāks par ĢMO? Un, vai gāzēts ūdens ir veselīgāks par nestrukturētu ūdeni? Uzturs ir viena no tēmām, kurā par ekspertu sevi nekautrējas dēvēt pārāk daudz cilvēki. Jau ilgi esam centušies sarīkot SkeptiCafe par uzturu un beidzot varam pieteikt gaidāmo „Skepticisms uz šķīvja” Skepticafe.

Mums pievienosies:
Lolita Neimane, Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmas Uzturzinātne vadītāja un diētas ārste

un

Zigurds Zariņš, RSU docents un diētas ārsts
Stāstot par: uztura bagātinātājiem un uztura piedevām.

Kur: Mājīgajā Greenwood Bar Krāmu ielā 3
Kad: 25. februārī plkst. 19:00

Ieeja kā vienmēr BEZ MAKSAS!

SkeptiCafe 3 gadu jubileja!

Liels prieks un lepnums teikt, ka pienākusi jau trešā SkeptiCafe jubileja!

Dzimšanas dienu vēlamies atzīmēt ar īpašu SkeptiCafe „ātrā randiņa” jeb mini runu formātā. Sīkākas detaļas vēl gaidāmas, bet 28. janvārī uzstāsies pieci runātāji, apskatot plašu tēmu loku. Aplūkosim zinātni par laimi, uzvedības ekonomiku, mikrobioloģiju, neirozinātni un finanses, kā arī citas tēmas.

Tēmas vēl tiek precizētas, bet dzimšanas dienā pie mums viesosies šādi ciemiņi:

*Ivars Austers, LU PPMF sociālās psiholoģijas profesors, Psiholoģijas nodaļas vadītājs

*Inese Čakstiņa, PSKUS Šūnu transplantācijas centra biotehnoloģe, RSU Onkoloģijas institūta Molekulārās ģenētikas laboratorijas vadošā pētniece, LU Zinātnes kafejnīcas vadītāja

*Baiba Renerte, Ķīles Universitāte (Vācija), bij.zinātniskā līdzstrādniece uzvedības ekonomikā Ķīles Pasaules ekonomikas institūtā

*Mārtiņš Vaivars, Debašu organizācijas “QUO Tu Domā” līdzdibinātājs un valdes loceklis, infogr.am finanšu vadītājs, Oksfordas universitātes absolvents un debašu un publiskās runas pasniedzējs

*Tālis J. Putniņš, Assistant Professor at the Stockholm School of Economics in Riga, Research Associate at the Baltic International Centre for Economic Policy Studies

Tiekamies, kā ierasts: Greenwood Bar Krāmu ielā 3 28. janvārī plkst.19:00!

Ieeja kā vienmēr bez maksas!

Atmiņu SkeptiCafe

Ričards Fainmens reiz teica, ka cilvēks, kuru tev visvieglāk apmuļķot, esi tu pats. Atmiņu SkeptiCafe mēģināsim noskaidrot, kādēļ tā ir. Apspriedīsim, kā atmiņa veidojusies un kādēļ tai ne vienmēr var uzticēties.

Mums pievienosies:
Klāvs Renerts
medicīnas students RSU, zinātniskais līdzstrādnieks Lībekas Universitātes Neiroloģijas departamentā.

Atmiņas evolūcija un anatomija.

un

Dr. Artūrs Ancāns
ārsts-rezidents psihosomatiskajā medicīnā un psihoterapijā, RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras asistents.

Kā atmiņas ar cilvēkiem spēlējas?
Ko mēs patiesībā atceramies un ko mēs domājam, ka atceramies.

Papildus ierastajai kārtībai ar runātāju uzstāšanos un jautājumiem no publikas, būs arī īpaši paziņojumi no SkeptiCafe!

Kur: Mājīgajā Greenwood Bar Krāmu ielā 3
Kad: 17. decembrī plkst. 19:00

Ieeja kā vienmēr BEZ MAKSAS! Ja tevi māc šaubas par ierašanos – ignorē. Tas viss ir galvā.

Eco SkeptiCafe

Kur: Vecrīgas bārā Greenwood, Krāmu ielā 3
Kad:  Ceturtdien, 27.novembrī plkst. 19:00

Šajā SkeptiCafe neliesim ūdeni (to gan parasti nedarām). Šoreiz par to runāsim.

Ir vairāki veidi, kā uzlabot apkārtējo vidi. Varam lobēt dabai draudzīgus likumus, sadoties rokās ap kokiem vai ezeriem, vai darīt jebko citu kaut kur pusceļā starp šiem variantiem. Taču ne visas pieejas ir vienlīdz efektīvas. Tādēļ šajā SkeptiCafe aplūkosim, ko ir (un ko nav) vērts darīt, kā arī to, kādēļ rīcība vispār ir nepieciešama.

Mums pievienosies:

Andris Urtāns, hidrobiologs un iniciatīvas “Liec upē akmeni” veidotājs

Andris apspriedīs Latvijas ūdeņu pieejamību un ietekmi, ko uz Latvijas ūdeņiem atstājusi cilvēku bezdarbība un neizpratne. Tiks sniegti ieteikumi, kā pat indivīda līmenī lietas vērst uz labu un bez lieliem finansu ieguldījumiem, sakārtojot vidi bioloģiskās daudzveidības ziņā, no tās iespējams gūt labumu gan savam īpašumam, gan valstij kopumā.

Eco SkeptiCafe notiks ceturtdien, 27.novembrī plkst.19:00 mājīgākajā (un zaļākajā!) Vecrīgas bārā Greenwood, Krāmu ielā 3.

Ieeja, kā pie mums ierasts, BEZ MAKSAS.
Dalies ar ziņu sociālajos tīklos, nāc ciemos un ņem līdzi draugus!

SkeptiCafe uz sarkanās planētas

Kur: Greenwood Bar Rīgā, Krāmu ielā 3
Kad: Trešdien, 20. augustā, 19:00

Nebūs melots, ja teiksim, ka vairumam zinātnes interesentu Visums un, precīzāk, Marss, šķiet ja ne forši, tad vismaz interesanti. Šajā „SkeptiCafe uz sarkanās planētas” urbsim dziļāk. Kas tieši tajos ir tik foršs un vai mums vispār par tiem jādomā, ja netrūkst lietu, par kurām raizēties tepat uz Zemes?

Uz šiem un citiem jautājumiem mums palīdzēs atbildēt:

Mārtiņš Gills, datorzinātņu doktors, žurnāla “Zvaigžņotā Debess” redaktors
Kāpēc cilvēcei ir būtiski izpētīt un apgūt jaunu Visuma telpu un teritorijas? Apskatīsim labākās tehniskās iespējas apdzīvojamas bāzes izveidei uz Marsa, kā arī tipiskos ekspedīciju un lidojumu variantus maršrutā Zeme-Marss.

Pauls Irbins, bērnu zinātnes centru Zinātes Centrs “Z(in)oo”, Zili Brīnumi un Izziņas un eksperimentu centrs “Lielvārdi” veidotājs, Latvijas kandidāts “MarsOne” misijai
Cik realizējams ir MarsOne projekts? Vai šādu projektu vajadzētu atbalstīt?

Ieeja, kā ierasts, bez maksas, taču priecāsimies, ja atbalstīsiet viesmīlīgo Greenwood ar kāda dzēriena iegādi.

Padalies ar ziņu sociālajos tīklos, nāc ciemos un ņem līdzi draugus!

Paneļdiskusija: Vakcīnas. Mīti un patiesība.

Pēdējā laikā publiskajā telpā parādās dažāda veida informācija par vakcināciju: gan pozitīva, gan negatīva. Kas patiesībā ir vakcinācija? Vai tā ir laba, vai slikta? Vai zīdaiņus pēc piedzimšanas nepieciešams vakcinēt?

Uz šiem un citiem jautājumiem atbildi būs iespējams rast jau nākamajā SkeptiCafe, kas norisināsies 29.maijā (ceturtdienā), sākot ar plkst. 18:30 Latvijas 1. Rokkafejnīcas telpās.

Šoreiz sagaidāma paneļdiskusija ar ekspertiem un vecākiem, kas sniegs ieskatu, cik kvalitatīva un uzticama informācija no kādiem avotiem izplatās Latvijas publiskajā telpā. Tiks apspriesti arī sabiedrībā izplatītākie uzskati par vakcīnām un to patiesums.

SkeptiCafe paneļdiskusijā šoreiz viesosies:

  • Dace Zavadska, bērnu ārste, bērnu infekcijas slimību un vakcinācijas speciāliste, docente Rīgas Stradiņa universitātē;
  • Jurijs Perevoščikovs, Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors;
  • Juris Jerums, vecāku pārstāvis.

Lūdzam ierasties laicīgi un pavadīt diskusiju pie kādas dzēriena glāzes, atbalstot mājīgās Latvijas 1. Rokkafejnīcas telpas, lai tur pasākumi varētu notikt arī turpmāk.

Ja esi Facebook lietotājs, piesakies pasākumam šeit.
Tiekamies!

Laikapstākļu SkeptiCafe

Kur: NABAKLAB, Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 12
Kad: 17. aprīlis (ceturtdienā), plkst. 18:00

Pavasaris ir ieradies un sev līdzi atvedis jau dažas saulainas dienas, ko varējām nobaudīt. Vai tādas būs vēl? Varbūt. Šo SkeptiCafe varam veltīt visām vecmāmiņām, kuras sūdzējušās par to, ka laika prognozēm nevar uzticēties.

Laikapstākļu SkeptiCafe mums pievienosies:

Andris Vīksna
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognožu daļas vadītājs

Kāds laiks būs Jāņos un vai arī Latvijā vērojama globālo pārmaiņu
ietekme? Kā noteikt vulkānisko pelnu esamību atmosfērā un kādēļ
termometrs aiz loga rāda no oficiālajiem novērojumiem atšķirīgu
temperatūru? Šie ir tikai daži no jautājumiem sinoptiķu ikdienā uz
kuriem mēģināšu atbildēt.

Tiekamies Nabaklab 17.04 plkst. 18:00
Ieeja bez maksas. Nāc ciemos un ņem līdzi visus, kas kādreiz sūdzējušies par laikapstākļiem!