Placebo un retorika – SkeptiCafe izģērbj alternatīvo medicīnu

Uzreiz pēc Zinātnes gājiena 22.aprīlī tiekamies SkeptiCafe ar lieliskiem runātājiem par alternatīvo medicīnu un placebo.

Kā sauc alternatīvo medicīnu, kuras efektivitāte ir pierādīta? Par medicīnu.

Vai tas nozīmē, ka varam pilnībā ignorēt, ko dara alternatīvās medicīnas praktizētāji? Vai pietiks ar to, ka cilvēkiem stāstīsim, kas ir placebo efekts, kas ir regression to the mean, un ka medicīnas efektivitāte jāmēra pret labāko pieejamo medicīnisko līdzekli? Nez vai.

Par ētiskiem apsvērumiem placebo efekta izmantošanā gan medicīnā, gan alternatīvajā medicīnā, un par alternatīvās medicīnas praktizētāju piekopto retoriku mums pastāstīs:

SIGNE MEŽINSKA, bioētikas eksperte, LU pasniedzēja
Placebo medicīnā – laba darīšana vai neētiska prakse?
Lai gan visbiežāk par placebo medicīnas ētikā diskutē zāļu klīnisko pētījumu kontekstā, placebo tiek lietots arī ārstniecībā. Arī diskutējot par alternatīvo un komplementāro medicīnu bieži tiek lietots arguments, ka pat tad, ja šo metožu iedarbība ir tikai placebo efekts, tas nekaitē un dara labu pacientam. Vai ir ētiski nozīmēt placebo, zinot, ka tam nebūs ķīmiskas vai fiziskas iedarbības, bet cerot uz psiholoģisku efektu? Vai placebo lietošana ir pacienta maldināšana? Vai ir situācijas, kurās placebo lietošana ārstniecībā ir pieļaujama?

IVARS NEIDERS, bioētikas un pētniecības ētikas pētnieks, RSU pasniedzējs
Ko sola šarlatāns? Piezīmes par alternatīvajā medicīnā lietoto retoriku.
Osteopāti, homeopāti, Baha ziedu terapeiti u.c. tā saucamo alternatīvo ārstniecības metožu praktizētāji mums sola dažādus labumus. Kāpēc daudziem cilvēkiem šie solījumi šķiet ticami un kas tiem kopīgs ar horoskopiem?

Kur?
Bārā Follow the Rabbit, Vecpilsētas ielā 19

Kad?
Sestdien, 22.aprīlī 16:00-19:00

Ieeja, kā vienmēr, bez maksas. Nāc un ņem līdzi citus zinātnes draugus!

Info par zinātnes gājienu, kurš notiks tieši pirms SkeptiCafe atrodama šeit.