Placebo un retorika – SkeptiCafe izģērbj alternatīvo medicīnu

Uzreiz pēc Zinātnes gājiena 22.aprīlī tiekamies SkeptiCafe ar lieliskiem runātājiem par alternatīvo medicīnu un placebo.

Kā sauc alternatīvo medicīnu, kuras efektivitāte ir pierādīta? Par medicīnu.

Vai tas nozīmē, ka varam pilnībā ignorēt, ko dara alternatīvās medicīnas praktizētāji? Vai pietiks ar to, ka cilvēkiem stāstīsim, kas ir placebo efekts, kas ir regression to the mean, un ka medicīnas efektivitāte jāmēra pret labāko pieejamo medicīnisko līdzekli? Nez vai.

Par ētiskiem apsvērumiem placebo efekta izmantošanā gan medicīnā, gan alternatīvajā medicīnā, un par alternatīvās medicīnas praktizētāju piekopto retoriku mums pastāstīs:

SIGNE MEŽINSKA, bioētikas eksperte, LU pasniedzēja
Placebo medicīnā – laba darīšana vai neētiska prakse?
Lai gan visbiežāk par placebo medicīnas ētikā diskutē zāļu klīnisko pētījumu kontekstā, placebo tiek lietots arī ārstniecībā. Arī diskutējot par alternatīvo un komplementāro medicīnu bieži tiek lietots arguments, ka pat tad, ja šo metožu iedarbība ir tikai placebo efekts, tas nekaitē un dara labu pacientam. Vai ir ētiski nozīmēt placebo, zinot, ka tam nebūs ķīmiskas vai fiziskas iedarbības, bet cerot uz psiholoģisku efektu? Vai placebo lietošana ir pacienta maldināšana? Vai ir situācijas, kurās placebo lietošana ārstniecībā ir pieļaujama?

IVARS NEIDERS, bioētikas un pētniecības ētikas pētnieks, RSU pasniedzējs
Ko sola šarlatāns? Piezīmes par alternatīvajā medicīnā lietoto retoriku.
Osteopāti, homeopāti, Baha ziedu terapeiti u.c. tā saucamo alternatīvo ārstniecības metožu praktizētāji mums sola dažādus labumus. Kāpēc daudziem cilvēkiem šie solījumi šķiet ticami un kas tiem kopīgs ar horoskopiem?

Kur?
Bārā Follow the Rabbit, Vecpilsētas ielā 19

Kad?
Sestdien, 22.aprīlī 16:00-19:00

Ieeja, kā vienmēr, bez maksas. Nāc un ņem līdzi citus zinātnes draugus!

Info par zinātnes gājienu, kurš notiks tieši pirms SkeptiCafe atrodama šeit.

Atskats: SkeptiCafe 6# paneļdiskusija par medijiem un zinātni

*edit* Šinī YouTube linkā iespējams noskatīties pasākuma ierakstu HD kvalitātē.

Pēc atsauksmēm sociālajos tīklos šķiet, ka apmeklētāji ir vienisprātis  — paneļdiskusija par sabiedrisko mediju un zinātnes attiecībām Latvijā ir godam izdevusies.

Komentāros gaidīsim atsauksmes par jūsu iespaidiem, jo mums interesē jebkāda atgriezeniskā saite un, kā vienmēr, arī kritika.

Pagaidām vilksim svītru zem izrunātā, un īsi aplūkosim, par ko diskusijas gaitā izdevās vienoties, un kādas atziņas guvām, kā arī šo to piemetināsim no savas puses:  Continue reading “Atskats: SkeptiCafe 6# paneļdiskusija par medijiem un zinātni”

Nāc uz citādu SkeptiCafe 29. augustā Latvijas 1. rokkafejnīcā!


Kur:
Latvijas 1. rokkafejnīcā, Reiterna namā, Mārstaļu 2/4
Kad: 29. augustā 19.00

Augusta beigās esam sarīkojuši kārtējo pasākumu, kas šoreiz atšķirsies ar divām ļoti svarīgām lietām. Pirmkārt, telpu paplašināšanas nolūkos no mājīgā Greenwood šoreiz esam pārcēlušies uz Latvijas 1. rokkafejnīcu Reiterna namāSkeptiCafe augošās popularitātes dēļ sapratām, ka beidzot jāapmierina publikas pieprasījumu pēc “vairāk vietas”! Ceram, ka arī jaunajās telpās viss izdosies.

Otrkārt, šomēnes ierasto neformālo lekciju vietā gaidāma aizraujoša paneļdiskusija, kuras laikā ikviens varēs uzdot jautājumus vairākiem labi zināmiem mediju pārstāvjiem un akadēmiķiem:

Paneļdiskusija par zinātnes komunikāciju Latvijā

Piedalās:
Māris Zanders, žurnālists
Nellija Ločmele, žurnāla „Ir” galvenā redaktore
Vents Zvaigzne, žurnāla „Ilustrētā Zinātne” galvenās redaktores vietnieks
Dr. paed. Ilgonis Vilks, LU Astronomijas institūta pētnieks,
populārzinātniskā žurnāla „Terra 2.0” galvenais redaktors
Dr. biol. Inese Čakstiņa, PSKUS Šūnu transplantācijas centra biotehnoloģe, 2010.gada “Sievietēm zinātnē” stipendiāte

Kā vienmēr, diskusiju vadīs Edgars Lapiņš, un papildu publikas uzdotajiem jautājumiem ceram aplūkot šādus tematus: vai pastāv zinātnes sabiedriskās attiecības? Vai sabiedriskie mediji Latvijā pietiekoši atspoguļo zinātnes norises? Kas būtu nepieciešams veiksmīgākai zinātnieku un žurnālistu sadarbībai? Ko mediji dara un vēl varētu darīt, lai palīdzētu attīstīt kritisko un zinātnisko domāšanu sabiedrībā?

Jautājumus klātneesošie un kautrīgie varēs uzdot arī ar Twitter palīdzību.

Pasākumā gaidāmi arī interesanti jaunumi par skepticismu Latvijā, turklāt ceram, tāpat kā iepriekšējo reizi, nodrošināt interneta tiešraidi mājās palicējiem.

Arī rokkafejnīca nav bezizmēra, tādēļ centies ierasties laicīgi. Ja esi Facebook lietotājs, piesakies šeit! Ieeja joprojām bez maksas.

Uz tikšanos sestajā Latvijas SkeptiCafe!

Nāc uz Kvantu SkeptiCafe 23.maijā bārā Greenwood

Kur: bārā GreenwoodVecrīgā, Krāmu 3
Kad: 23. maijā 19:00

Šoreiz apskatīsim ilgi gaidīto un publikas pieprasīto tematu — kvanti. Kas tie ir, un, brīžiem gandrīz tikpat svarīgi,— kas tie nav? Lai arī ikdienā ikviens no mums apzinās, ka, piemēram, izskanējušie apgalvojumi par to, ka “homeopātiju izskaidro kvantu fizika” ir no zila gaisa (kvantiem?) izsapņoti un bez zinātniska pamatojuma, lai spētu atšķirt zinātni no pseidozinātnes, skeptiķim vēlams pēc iespējas precīzāk pārzināt zinātnieku empīrisko izpratni par fizisko Visumu. Tāpēc mums talkā ar zinātnisku, racionālu, skeptisku uzstāšanos nāks:

LU Fizikas un matemātikas fakultātes Teorētiskās fizikas katedras lektors, vadošais pētnieks, fizikas doktors, Vjačeslavs Kaščejevs

“Kvantu fizika bez mistikas”

Vārdi “kvantu fizika” daudziem asociējas ar kaut ko vienlaicīgi ļoti interesantu un bezcerīgi nesaprotamu. Tieši pateicoties kvantu fizikai, mūsu rīcībā ir IT un komunikāciju tehnoloģijas, kas ir pārmainījušas pasauli. Fizikas vēsturnieki un filosofi apgalvo, ka kvantu mehānika ir radikāli mainījusi mūsu priekšstatus par pasaules uzbūvi un fizikas likumu būtību. Ziņas par jaunākajiem mūsdienu zinātnes atklājumiem ir pilnas ar kvantu levitāciju, kvantu teleportāciju, kvantu komunikāciju un citiem terminiem no fantastikas romānu lappusēm.  Ezotērikas grāmatas apgalvo, ka kvantu fizika beidzot pierādījusi to, ko viedie cilvēces skolotāji ir mācījuši kopš laika sākuma. Reiki kursos piedāvā veikt kvantu lēcienu. Kā nošķirt mītus no patiesības? Diskusijā centīsimies iezīmēt pamatkarti tam, ko kvantu fizika ir patiešām pierādījusi, par ko aicina aizdomāties, un kas kvantu fizika noteikti nav.

Kā jau vienmēr tevi sagaida arī interesantas debates, sarunas, domubiedru atrašana, dzērienu malkošana un šķendēšanās par visu nezinātnisko, cik vien labpatīk. Kārtējo reizi sakām paldies mājīgajam bāram Greenwood par viesmīlību!

Bārā vietu skaits ir ierobežots, tādēļ centies ierasties laicīgi. Ja esi Facebook lietotājs, piesakies šeit! Ieeja bez maksas.

Uz tikšanos ceturtajā Latvijas SkeptiCafe! Ņem līdzi draugus!

Nāc uz trešo SkeptiCafe 21. martā bārā Greenwood

Kur: bārā GreenwoodVecrīgā, Krāmu 3
Kad: 21. martā 19:00

Šķiet, šoreiz varam pretendēt uz vakara tematisko vienotību — abi runātāji zināmā mērā aplūkos ne tikai to, cik zinātne ir lieliska, bet arī norādīs uz tās ierobežojumiem, piedāvājot aizraujošus diskusijas tematus:

RSU Humanitāro zinātņu fakultātes docents Vents Sīlis
“Zinātnisko atklājumu ētika”

Zinātne jau gadsimtiem apliecina savu efektivitāti — pateicoties tās sasniegumiem, mūsu dzīves līmenis pastāvīgi pieaug. Tas sabiedrībā radījis nekritisku attieksmi pret zinātni un izveidojis pozitīvo “cēlā zinātnieka” mītu. Kritiski izvērtēsim gan zinātnieka ētosu, gan scientisma fenomenu; apskatīsim bagātīgo zinātniskās krāpniecības vēsturi, kā arī grūtības, kas rodas, cenšoties pieķert negodīgos zinātniekus. Vai zinātnieki bauda nepelnītu uzticību? Cik radikālam vajadzētu būt skepticismam? Un vai pārāk cītīga sliktas zinātnes atmaskošana negrauj zinātnes tēlu sabiedrības acīs?

macibuvideo.lv veidotājs Mārtiņš Kālis
“Cik uzticama ir matemātiskā varbūtība?”

Neviena zinātne nevar lepoties ar tādu pārliecību par saviem secinājumiem kā matemātika. Bet vai matemātikas secinājumi ir absolūti droši? Noskaidrosim, cik stabils pamats ir varbūtību teorijai matemātikā, cik atbilstoši tā tiek izmantota praksē un kāpēc kādam tas varētu būt nozīmīgi. 

Kā vienmēr, tevi sagaida arī interesantas debates, sarunas, domubiedru atrašana, dzērienu malkošana un šķendēšanās, cik vien labpatīk. Kārtējo reizi sakām paldies mājīgajam bāram Greenwood par viesmīlību!

Bārā vietu skaits ir ierobežots, tādēļ centies ierasties laicīgi. Ja esi Facebook lietotājs, vari pieteikties šeit, lai aptuveni zinām, ar cik lielu nācēju skaitu rēķināties. Ieeja bez maksas. Ieeja bez maksas.

Uz tikšanos trešajā Latvijas SkeptiCafe! Ņem līdzi draugus!

Atskats: SkeptiCafe #1

Kā pāris nedēļas iepriekš publiskajā telpā izziņojām, pirms nedēļas, 17.janvārī, bārā Greenwood notika pirmais Rīgas un Latvijas skeptiķu pasākums SkeptiCafe (idejiski aizgūts no Skeptics in the Pub).

Neilgi pirms pasākuma nopratām, ka atsaucība būs vērā ņemama, un kosmosa raidītās enerģētiskās priekšnojautas (vai varbūt tas bija pasākumam pieteikušos skaits Facebook lapā?) attaisnojās – vakars bija apmeklēts ļoti kuplā skaitā, piesaistot vairāk kā 50 vietējos skeptiķus, kritiski un racionāli domājošos vai vienkārši ieinteresētos. Bija prieks novērot, ka daudzi, tikko ieradušies, uzreiz pasākumā sastapa pazīstamas sejas. Acīmredzot publika, kas atbalsta skepticismu un racionālu domāšanu, nebūt nav tik sadrumstalota, kā iepriekš šķita.  Continue reading “Atskats: SkeptiCafe #1”