Atpakaļskata kļūda

Mums patīk dzīvot saprotamā pasaulē. Mūsu smadzenes atrod skaidrojumu jebkurai novērotajai situācijai, vai tā būtu kolēģa nepamatota uzvedība, vai zibens spēriens kā Dieva dusmu rezultāts.

Šis izpaužas arī tā saucamajā “atpakaļskata kļūdā” (hindsight bias), kuras rezultātā, zinot faktisko situācijas iznākumu, mēs saskatām to kā acīmredzamu, gandrīz kā vienīgo iespējamo attīstības scenāriju [1].

“Protams, ka BitCoin augs pēc Trampa ievēlēšanas, tas taču destabilizē dolāru, dodot lielāku prioritāti pārējām valūtām.” Kaut kā līdzīgi notiek domu gājiens katram no mums diendienā par daudzām situācijām.

Savukārt, personai, kas vēlas optimizēt savus nākotnes lēmumus, ir jāsaprot, ka tā ir tikai šķietama pārliecības sajūta. Mēģināsim to parādīt uz P.Lazarsfelda [2] pētījuma pamata, kuru viņš veica īsi pēc Otrā pasaules kara.

Pētījumā tika novērtēta kareivju personisko īpašību korelācija ar karā esošiem apstākļiem. Tā, piemēram, pāris atzinumi:

  • Labāk izglītoti kareivji psiholoģiski vairāk cieta kara laikā (mazāk izglītotiem kareivjiem palīdzēja “ielas dzīves skola”).
  • Baltie kareivji bija dedzīgāki ranga paaugstināšanas jautājumos nekā afroamerikāņi (ilgie afroamerikāņu represiju gadi ietekmējuši mērķu sasniegšanas motivāciju).

Amerikāņu vēsturnieks Arthur M. Schlesinger Jr. nosauca šī pētījuma rezultātus par pašsaprotamiem.
Paņem pauzi un padomā, vai Tu būtu nonācis pie analoģiskiem rezultātiem vienkārši apdomājot šos jautājumus, bez pētījumu veikšanas?

Esi apdomājis? Diezgan acīmredzami, vai ne?
Bet..
Faktiskie pētījuma rezultāti ir pilnīgi pretēji.
Šī lieliskā demonstrācija ļauj parādīt, cik vienkārši mēs piekrītam faktiem, kas apstiprina mūsu hipotēzi.

Vai domāšanas laikā Tev bija sajūta, ka Tu nonāktu pie citiem rezultātiem?
Kā arī, tagad zinot īsteno rezultātu, vai Tu vari piedāvāt faktus, kas apstiprinātu šo, jauno pozīciju?

Bet, ja mēs teiktu, ka pirmajā reizē minētie rezultāti tomēr bija pareizie un mēs speciāli Tevi maldinām?

Cerams, mums sanācis novadīt Tevi līdz neskaidrības stāvoklim. Izjūti to!

Tev nav ne jausmas, kāds ir īstenais rezultāts, un tikai tagad Tu nevis meklē faktus, kas apstiprinās hipotēzi, kuru Tu vēlies, bet sāksi uzdod pareizos jautājumus, kas galu galā novedīs Tevi līdz patiesībai.

Tikai tagad Tu neesi pakļauts atpakaļskata kļūdai šī jautājuma analīzē.
Meklē šo neskaidrības sajūtu ikdienā!

Esi racionāls!


Vienā no mūsu pasākumiem par Psiholoģijas mītiem Ronalds Cinks pieminēja atpakaļskata kļūdu un virspusīgi ļāva to izjust. Mēs pamēģinājām nedaudz attīstīt šo ideju. Cerams, ka Jums patika. 🙂

Piedāvātais domu gājiens ir balstīts uz E.Yudkowsky esejas “Hindsight devalues science”.


[1] D.Kānemas “Domā ātri, domā lēnām”, 234. lpp.
[2] Lazarsfeld, “The American Soldier – An Expository Review”, 1949

Autors: Dmitrijs Trizna
Recenzēja: Liene Spruženiece