Skepticisms ir pieeja informācijas izvērtēšanai un lēmumu pieņemšanai, kas prasa jebkuru apgalvojumu izvērtēt kritiski, un lēmumu par tā patiesumu pieņemt tikai tad, kad iegūta un izvērtēta informācija, pierādījumi un alternatīvi skaidrojumi.
Skeptiķis ir cilvēks, kurš, izmantojot kritisko domāšanu, loģiku un zinātni, kritiski izvērtē apgalvojumus, kuriem trūkst empīriska pamatojuma, jo skeptiķi uzskata, ka empīriska pasaules izzināšana ir labākais patiesības noskaidrošanas veids. Šādu praksi sauc arī par zinātnisko skepticismu vai racionālo skepticismu.
Praksē skeptiķi un skeptiskas organizācijas pievēršas pārdabisku un pseidozinātnisku apgalvojumu un ideju izvērtēšanai. Skeptiķu interešu lokā ietilpst ezotērika, pseidozinātne (piemēram, astroloģija un numeroloģija), parapsiholoģija, alternatīvā medicīna un sazvērestības teorijas.
Kritiskā domāšana ir disciplinēts spriešanas veids, ar kura palīdzību tiek analizēta un vērtēta informācija. Kritiskās domāšanas pamatā ir intelektuāli kritēriji, piemēram, ticamība, precizitāte, pamatotība, pilnīgums, u.c. ar kuru palīdzību tiek izvērtēta informācija.
Ar kritiskās domāšanas, loģikas un kognitīvās psiholoģijas palīdzību skeptiķis cenšas vispusīgāk novērtēt un analizēt informāciju, kā arī uzlabot savus kognitīvos procesus un spēju atšķirt nepatiesu informāciju vai identificēt maldīgas idejas.
Tā ir domāšanas metode, kas apšauba pieņēmumus. Saukta arī domāšana par domāšanu vaidomāšana par domāšanas nosacījumiem, tā ir “racionālas domāšanas, prasmju, pasaules uzskatu un vērtību izmantošana, lai pēc iespējas tuvāk izzinātu patiesību” [Skat. Critical Thinking: What Is It Good For? (In Fact, What Is It?) ]
Vārdam „skeptiķis” izveidojusies negatīva konotācija. Arī „kritisks” vārdu savienojumā „kritiskā domāšana” varētu vedināt skeptiķus uzskatīt par visu noliedzošiem, īgniem dogmatiķiem, taču tā nebūt nav. Kritiskajai domāšanai nav saistības ar negatīvismu un skeptiķa mērķis nav visu noliegt vai noniecināt citu uzskatus.
Skeptiķa mērķis ir noskaidrot patiesību, atbrīvoties no kļūdainiem pieņēmumiem un izdarīt racionālus, pamatotus lēmumus. Noliegums nav skeptiskas domāšanas sākuma punkts, skeptiķis sāk ar šaubām. Šaubām gan par izvirzīto apgalvojumu, gan par savu spriestspēju. Skeptiķis kritiski izvērtē piedāvāto informāciju un tikai pēc tam formulē savu viedokli.
Skeptiķa viedoklis nav galējs. Īsts skeptiķis vienmēr ir atvērts jaunai informācijai un pierādījumiem, kas varētu likt mainīt sākotnēji formulēto viedokli. Cilvēks, kurš noliedz apgalvojumu, to kritiski neizvērtējot, drīzāk dēvējams par ciniķi.
Ir vēl kāds jautājums? Raksti mums!